Remix.run Logo
Workaccount2 4 days ago

I don't know where you get this from

Unprepared foods, in the US, are much cheaper than prepared foods.

A bag of Cheetos (16oz) is $5.

A pound of chicken legs is $2.

2 lbs of rice is $3.

I'd suggest you instead argue that low income people work multiple jobs and therefore have no time to cook. I've had this debate a lot before.

huhkerrf 4 days ago | parent | next [-]

People like the ones you're replying to like to make excuses for their lack of agency.

"I can't work out, I can't afford a gym! No, I'm not going to run around the park or join the YMCA!"

"I can't eat healthy, I can't afford it! No, I'm not going to buy a big bag of rice and black beans."

Before anyone comes at me: there are poor people and their struggles are real. I am 100% opposed to things like removing soda from food stamps.

emushack 4 days ago | parent [-]

It's still victim blaming.

emushack 4 days ago | parent | prev [-]

LoL! https://fred.stlouisfed.org/series/APU0000FF1101 Current price/lb for chicken is $4.23. But of course that's from the US Bureau of Labor Statistics, soooo.... can't trust that can we!

philipkglass 4 days ago | parent [-]

The parent comment said chicken legs, not chicken breast. That's this data series:

https://fred.stlouisfed.org/series/APU0000706212

It's currently at $1.82/lb. Assuming that 30% of leg weight is inedible bone, it's more like $2.60 per pound of edible chicken.

emushack 4 days ago | parent [-]

So if I don't eat the bones too, I'm leaving nearly a whole dollar on the table? Damn. I can't believe it! I could be saving even more!!! I'm such an idiot.