| ▲ | DangitBobby 3 days ago | |||||||
They do not offer better "value on the dollar" they offer units that individually cost less but over a year of buying what you need to survive you pay more. That's how items are generally priced; smaller packages, higher unit price (as in, price per ounce). You shouldn't say "screeching" if you want to be taken seriously, it makes you sound shallow and dismissive, incapable of understanding how your narrow outlook is not applicable in some situations. Please, take even the most basic efforts to understand what people are talking about here instead of forcing me to shove information down your throat like you haven't learned how to use an internet search yet. You don't need my help, and nothing I can say will be more convincing than your own personal research. | ||||||||
| ▲ | mbesto 2 days ago | parent | next [-] | |||||||
> They do not offer better "value on the dollar" they offer units that individually cost less but over a year of buying what you need to survive you pay more. That's how items are generally priced; smaller packages, higher unit price (as in, price per ounce). Does the consumer not have all of the information available to them to make the comparison of the per unit cost between a dollar general and a local grocery? | ||||||||
| ||||||||
| ▲ | 3 days ago | parent | prev [-] | |||||||
| [deleted] | ||||||||