Remix.run Logo
adamredwoods 5 hours ago

Situational.

IMO, I think it breaks even, but eating out saves a lot of time! Healthier cooking at home? Yes. I studied this for myself (N=1), and my cooking is about US$10/meal give or take (asparagus, chicken, rice, water to drink). If you cook for two or more people, then I think cooking at home comes out ahead financially.

kragen 2 hours ago | parent | next [-]

What hourly wage are you imputing to your cooking to get US$10 for a meal of asparagus, chicken, and rice? My estimate for the materials would be:

- 250g raw chicken wings: $375 ≈ 30¢ (I bought these on Saturday, so this is the current price)

- 200g asparagus: $1500 ≈ US$1 (this is a rough guess because I never buy it and the greengrocer doesn't have a web site)

- 100g dry long-grain rice: $100 ≈ 7¢ (just checked the price online, and I think this is rather high)

- water to drink and cook the rice is unmetered here

Total: US$1.37. But you could easily get it down to less than half that with a different vegetable. Salts, spices, and oils might add a few pennies.

Possibly if you are at McMurdo Base or something your ingredient prices might be unusual.

cloverich 4 hours ago | parent | prev | next [-]

10/meal is very expensive, fyi. A rotisserie costco chicken is $5 for reference; rice and beans is essentially free. Cabbage nearly so.

astura 2 hours ago | parent | prev | next [-]

>cooking is about US$10/meal give or take (asparagus, chicken, rice, water to drink).

You must be eating an absolute TON to eat $10 worth of chicken, asparagus, and rice. I just checked the prices at Target and rice is $1.89 for 2 pounds, chicken thighs are $1.69 a pound. Asparagus is spendier at $5 for 1 pound.

How many pounds of chicken and asparagus are you eating? Even if you ate two pounds of chicken and the entire pound of asparagus you aren't hitting $10.

ta12653421 4 hours ago | parent | prev [-]

...and add the time for preparation, cleaning up etc.: Thats one of the most frustrating things when cooking for one person - you invest 45min to eat 5min and the rest is "organisation & logistics"

matwood 3 hours ago | parent | next [-]

45 minutes is crazy. I have a chicken and rice dish I can make in 20 minutes (yes, I've timed myself because I'm weirdo and enjoy those chef shows). It takes 20 minutes because that's how long the rice takes. It can be faster if I use shrimp instead of chicken (more expensive though) and noodles instead of rice. It also makes ~3 servings.

ta12653421 an hour ago | parent [-]

Wow, i got downvoted for complaining about my cooking times on HackerNews, this is a real innovation:

so: - 5 min walk to supermarket - 10 min in there - 5 min walk back home - washing & cutting wedgetables 7 - 10 min - maybe cutting some meat: 5 min on top - eating 5 - 10 min - cleaning up the kitchen 5 min

astura an hour ago | parent | prev [-]

That's why when it's just me I don't really do much cooking. I'll eat ultra-low prep stuff like toast (w/beans, hummus or avocado), bagged salad, frozen food, or grilled tofu.