Remix.run Logo
lovich 4 days ago

> name brand junk food(which is more expensive than healthy food)

Do you think a banana is 10 dollars too? Grains and bread are cheaper. Rotisserie chickens sold as loss leaders are a cheap source of meat. But fruits and vegetables?

Those are more expensive per calorie than junk food. Especially when you take into account spoilage

> Edit: I see the downvotes, but notice nobody is saying that I am wrong? ;) So then we agree that I'm right.

No we do not agree. You’re incorrect and vindictive about it