▲ | h0l0cube 16 hours ago | |
OTOH for shop bought eggs you also have to add transport (fuel/truck maintenance), storage, commercial land rent/interest costs, electricity, and of course the mark-ups along the way by processors, distributors, and—most of all—the shops themselves, that use their monopoly powers to reduce the margins for everyone else. And if we're doing like-for-like, you have to buy certified 'Pasture Raised' eggs. |